10 Temmuz 2017 Pazartesi

Gençler Saygun'u dinlemeye Yunus Emre Oratoryosu ile başlayabilir

Sevginin gücü dünyamızı iyileştirebilir ve insanlık için daha iyi bir yer haline getirebilir… Anketimizin ikinci konuğu piyanist Gülsin Onay’ın en severek dinlediği pop şarkılarından biri olan “Heal the World” böyle diyor özetle. Çalışkan elçileri sayesinde sınır ve dil tanımadan tüm insanlığa nefes aldıran sanat da tıpkı sevgi gibi dünyamızı daha iyi ve keyifle yaşanır bir yer haline getirmiyor mu, ne dersiniz?

Heykel sever misiniz? Heykel sanatı denince dünyadan veya Türkiye’den aklınıza gelen ilk 2 isim.
Güzel sanatların her dalına olduğu gibi heykel sanatına da ilgi duyuyorum. Bana göre heykeller bir şehrin bibloları gibidir. Medeniyet seviyemizin ve toplumsal sanat zevkimizin göstergesidir. Aklıma gelen ilk iki isim İlhan Koman ve Auguste Rodin.

Ahmet Adnan Saygun’u anlamaya ve sevmeye gençler hangi eseri ile başlamalılar?
Adnan Saygun’u dinlemeye alışık olmayan kulaklar, yurt dışında da çok sevilen Yunus Emre Oratoryosu’yla başlayabilirler belki. Sonra İnci’nin Kitabı, onun çok sade piyano parçalarından oluşan kısa bir eseridir.
Gülsin Onay
Oğlunuzu götürdüğünüz ilk sanat etkinliği hangisiydi?
Erkin, küçük yaşta piyanonun altında oynardı, ilk etkinliği de yine bir konser oldu. AKM'de İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın bir konseriydi, yanlış hatırlamıyorsam.

Ben klasik müzikten anlamam/dinlemem diyenlere bile klasik müziği sevdirecek 3 eser öneriniz?
Mozart’ın her eseri olabilir aslında.  Elbette “Alla Turca” Piyano Sonatı özel tınısıyla bize çok hitap eden bir eser. Beethoven’ın “Ayışığı” Sonatı ağır bölüm ve Bach’ın solo viyolonsel süitleri.

Bir roman karakteri olsaydım …. olurdum
Alice olurdum. Çünkü müzik beni çevreleyen dünyayı “harikalar diyarı”na dönüştürüyor. Şeylere bakış açımı değiştiriyor. İçimi sevgi ve saflıkla dolduruyor. Merakımı körüklüyor ve beni kimsenin rüya mı gerçek mi olduğundan emin olmadığı bu dünyada, tıpkı Alice gibi maceradan maceraya sürüklüyor.

En severek dinlediğiniz rock/pop müziği şarkısı?
Michael Jackson’ın “Heal the World”ü.

Şu anda okuduğunuz bir kitabı bizimle paylaşır mısınız?

Geçen haftaki konserime gelerek beni onurlandıran değerli İlber Ortaylı’nın yeni kitabı Seyahatname’yi okuyorum. Herkese de tavsiye ederim.